İngilizce Kendini Tanıtma ve Tanışma

İngilizce Kendini Tanıtma ve Tanışma

İngilizce öğrenirken İngilizce kendini tanıtma ve tanışma diyaloglarına önem verilir. Çünkü her yeni konuşma öncesinde kişi kendini tanıtır ve karşısındaki kişi ile tanışır. İş görüşmelerinde ilk sorulan soru bize kendinizi tanıtır mısınız veya bize kendinizden bahseder misiniz sorusudur. Yeni bir arkadaşlık başlangıcında da karşımızdakinden kendisini anlatmasını isteriz.

İş görüşmesinde, partide, tatilde, aklınıza gelen her yerde “bana kendini tanıtır mısın?” sorusu ile karşılaşacaksınız. O zaman İngilizce kendini tanıtma ve tanışma nasıl yapılır, hangi kelime ve cümlelerle kişi kendini tanıtır iyi öğrenelim ki daha tanışma faslında kaybetmeyelim. Zira iyi bir tanışma ile karşımızdakini daha ilk dakikalardan itibaren etkileyebilir, iş görüşmesi ise işi alma şansımızı, arkadaşlık ise yeni başlangıçlar için güzel fırsatları kolayca yakalayabiliriz.

İngilizce kendini tanıtma

Öncelikle kendimizden bahsederken hangi cümlelerle başlamalı ve nasıl devam etmeliyiz öğrenelim. Sonrasında tabi ki karşı tarafa da sorularımız olacak. Tanışma denen olay tek taraflı olsaydı zaten tanışma olmazdı değil mi…

İsmimizi söylüyoruz

İsmimizi söyleyerek başlıyoruz. Ama ismi söylemenin de sadece bir yolu yok. Yani en azından günlük konuşmada öyle. Resmiyette durum biraz daha farklı.

“My name is Mert”. En çok kullanılan ismini söyleme şekli bu. Klasik ismini söyleme cümlesi dışında “I’m Mert” diyerek kısaca ben Mert te diyebilirsiniz. Diyelim ki karşı taraf Mert mi diye sordu?

Is your name is Mert?: İsminiz Mert mi? Bu soru ile karşılaşabilirsiniz. Karşınızdakinin Mert adında bir başka tanıdığı veya sevdiği biri varsa isminizi ilk duyduğunda tekrarlamanızı isteyebilir. O zaman yes it is veya yes my name is Mert demek yeterli.

Karşımızdakinin ismini soruyoruz

What is your name? İsminiz nedir?

My name is Burcu.

Nice to meet you: Tanıştığımıza memnun oldum

Pleased to meet you

Glad to meet you

Me too: Ben de

Karşılıklı isimler sorulup öğrenildikten sonra tanışmadan duyulan memnunluk anlatılır.

Nerelisin ve ne iş yapıyorsun?

Where are you from?: Nerelisin?

I’m from İstanbul: İstanbulluyum

Nerelisin sorusunu bir yabancıya soracaksanız What is your nationality yani milliyetin ne diye de sorabilirsiniz.

What do you do?: Ne iş yapıyorsunuz?

I’m a student: Öğrenciyim

I’m an engineer: Mühendisim

I’m a housewife: Ev hanımıyım

İngilizce kendini tanıtma metni

Şimdi standart bir İngilizce kendini tanıtma metni ile anlatımdaki cümle sıralamasını ve kullanılan ifadeleri örnek bir metinle açıklayalım.

Hello, my name is Mert. I’m twenty-two years old. I’m a student at the univesity. I will graduate this year and  I will work at my father’s company. I’m not married yet. But I want to get married as soon as possible. I love kids so much. I want to have many children. I have a sister. She is a nurse. My father ise a businessman. And my mother was a teacher but now she is retired. My hobbies are reading books, listening to music and going to the movies.

Merhaba, adım Mert. 22 yaşındayım. Üniversitede öğrenciyim. Bu yıl mezun olacağım. Ve babamın şirketinde çalışacağım. Henüz evli değilim. Fakat en kısa sürede evlenmek istiyorum. Çocukları çok seviyorum. Birçok çocuğum olmasını istiyorum. Bir kız kardeşim var. O bir hemşire. Babam bir iş adamıdır. Ve annem bir öğretmendi ama şimdi emekli oldu. Hobilerim kitap okumak, müzik dinlemek ve sinemaya gitmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir